2022-ben jelent meg a Trivium Egyesület gondozásában Orbán Erika: Eltörölve c. lélektani kötete, mely egy emberi sorsokat felvonultató, erkölcsi témákat feszegető életregény egy nőről, aki mindent felad, hogy beteljesítse az álmait. A történet a Trivium Egyesület Szemináriuma IV. online regényíró képzés egyik nyertes műve volt 2022-ben, nekem pedig másfél éve csücsült a kívánságlistámon - így örömmel fogadtam a szerző recenziós megkeresését, amit itt is nagyon szépen köszönök neki!
Fülszöveg
Egy reggel felébredsz, és rádöbbensz, nem a saját életed éled. A gyereked felnőtt, már nem vagy felelős érte, a férjedtől elhidegültél, nincs senki, aki megérthetné az álmaidat és a vágyaidat. Az évek elsuhantak feletted, és úgy érzed, nincs semmi, ami otthon tartson. A szíved üres, a lelked megtört, és már tudod, hogy el kell menned, meg kell találnod önmagad, és elérned a célt, amiért megszülettél. Ledobod az összes terhet, amit addig cipeltél, otthagyod a munkádat, férjedet, gyerekedet, és elmész, hogy végre a saját életedet élhesd egy másik világban.
Anna megtette. Egy reggel szó nélkül elment otthonról, és többé nem tért vissza. Otthagyta a férjét, a felnőtt lányát és két unokáját, akik évek múltán sem adták fel a keresést, ám Anna nem nézett vissza. Egy új világban új életet kezdett, hogy beteljesítse álmait, és elérje vágyait.
Milyen következményekkel járt Anna döntése önmagára és a családjára nézve?
Sikerült-e meglelnie a tökéletes szabadságot és boldogságot egyedül, távol a családjától, szeretteitől? Beteljesítette-e az álmait, elérte-e a vágyait, vagy a lelkifurdalás mindent meghiúsított? Az elhagyott férje, lánya és az unokái megértették-e a motivációit, vagy elítélték érte?
Orbán Erika regénye komoly erkölcsi problémákat vet fel, és részben meg is adja a kérdésekre a választ. Mit tegyen, mit tehet egy idősödő nő, ha úgy érzi, az életnek többről kell szólnia, mint a házasság, a gyermeknevelés, a hétköznapok monoton taposómalma, a lassú öregedés…
Van-e joga egy nőnek kitörni abból az életből, amit egyre inkább csapdának érez?
– Nos, akkor ideje, hogy önökkel is megismertessük ennek a nőnek az életét, ami egyáltalán nem volt hányatott. Megvolt mindene. Saját ház, szerető, gondoskodó férj, egy remekbe szabott gyerek, munka, amit szeretett, amit élvezettel csinált. Látszatra úgy tűnt, boldog. És mégsem volt az! […]
A fülszöveg nagyon jól előrevetíti, hogy az Eltörölve egy morális és erkölcsi kérdésekkel teli, nem éppen szokványos történet lesz az olvasó számára; melyben nagy valószínűséggel Annával vagy teljesen azonosulni fogunk, vagy elítéljük őt azért, hogy mindennek és mindenkinek hátat fordítva kezd egy teljesen új életet. A regény központi témája e köré az újrakezdés köré, illetve az álmok megvalósítása és a "mi lett volna, ha" tematika köré épül - nem csak főszereplőnk esetében -; miközben a másik oldalon a társadalmi elvárások, a családi kötelezettségek és a "mit fognak szólni az emberek", mint a megfelelési kényszer elemei állnak. Az Eltörölve véleményem szerint fontos önismereti és pszichológiai tabutémákat vonultat fel, melyek mindannyiunk gondolataiban megtalálhatóak, mégsem merünk vagy akarunk beszélni róluk - sok esetben őszintén még önmagunk előtt sem...
A történet két fő idősíkon játszódik, melyek az események előrehaladtával szépen érnek össze, és haladnak tovább párhuzamosan Debrecen és Párizs között. A kötetben többek közt szerepet kap Párizs és a francia életérzés bemutatása; a COVID időszak kihatásai az egyénre, a társadalomra és az egészségügyre; a család és annak szerepe; az ego, mint önmagunk mások elé helyezése; a döntéseink visszafordíthatatlansága és azok következményei is; miközben egy lendületesen megírt, elgondolkodtató és még sokáig velünk maradó történet részesei lehetünk, ahonnan jó néhány gondolatot és érzést vihetünk tovább magunkkal attól függetlenül is, hogy megértjük, átérezzük, elfogadjuk vagy éppen elítéljük Anna döntését...
Anna karaktere elég vegyes érzéseket keltett bennem. Egy részem abszolút megértette és egyet is értett azzal, hogy önmagunknak kell megfelelnünk és nem másoknak, hogy egy életünk van és azt jól és boldogan kell élnünk, hogy ha valamit nem érzünk magunkénak azt el kell engednünk, hogy ha úgy érezzük nem lehetünk önmagunk, akkor változtatnunk kell, hogy legfőképp magunkért tartozunk felelősséggel - igyekszem én is eszerint élni az életem. Másrészt viszont azt is vallom, hogy nem csak önmagunkért kell vállalnunk a felelősséget, hogy nem csak a saját boldogságunk a fontos, hogy nem gázolhatunk át másokon és nem okozhatunk nekik fájdalmat azért, hogy megvalósítsuk önmagunk... Anna ez miatt a kettősség miatt; illetve a sztereotíp gondolkodása, a folyamatos mentegetőzése, az időnkénti lenézése és legfőképp az újrakezdés módja miatt nem került hozzám közel, mégis úgy érzem, hogy maximálisan ideális és reális főszereplője a kötetnek!
[…] csak egy életed van… és azt jól kell élni. Úgy, hogy az jó legyen neked, hogy megvalósítsd, amiért ezen a világon vagy, hogy megtaláld önmagad.
Az alapsztori nem mindennapi, a cselekmény logikusan felépített és hiteles, az események haladnak, a szereplők jól összerakottak és validak, Erika írásmódja olvasmányos és gördülékeny, a könyv a könyvben megoldás nagyon tetszett, a COVID időszak nem túlzó hangsúlyú és abszolút reális látásmódban bemutatott, a végkifejlet pedig a ránk bízott választással tökéletes befejezése a történetnek!
Köszönöm, hogy olvashattam!
4,5/5
Az e-bookot beszerezhetitek a Trivium Egyesület webshopjában epub és mobi formátumban is!