Recenzió: Lázár Gergely - Bármikor bármi

Idén jelent meg a Jaffa Kiadó gondozásában Lázár Gergely: Bármikor bármi c. kötete, mely egy varázslatos, átokkal sújtott utazásra invitálja az olvasót a kényszerbeteg Brúnóval a főszerepben.

A könyv először július elején jött velem szembe és rögtön ment is a kívánságlistámra - szeretem az önismerettel, önfejlesztéssel, pszichológiával és/vagy pszichés betegségekkel foglalkozó történeteket; a fülszöveg felkeltette az érdeklődésem, a borítója pedig nagyon megtetszett -, így örömmel fogadtam a szerző recenziós megkeresését!

lazar_barmikor_barmi.jpg

Köszönöm szépen Lázár Gergelynek és a Jaffa Kiadónak itt is, hogy megtiszteltek a bizalmukkal és elküldték nekem a kötetet!

Fülszöveg

Infarktus? ​- merül fel Brúnóban mindannyiszor, amikor pánikrohama van. A valóság eltorzul, a szív dobogása feszíti a fület, a mellkas egyre szűkebb. A légzés felszínessé válik, a kar és a láb elzsibbad, meg kell támaszkodni, a hideg fal égeti a bőrt.
Három év pszichoterápia és a gyógyszerek sem segítenek: Brúnó képtelen úgy elindulni, hogy ne húzzon ki minden kábelt, ne zárja el többször a csapot, ne ellenőrizze az erkélyajtó illeszkedését, az ablakokat, a zárat… Lehet így élni? Hogy mindeközben tökéletesen tisztában van azzal, hogy ez mind kényszercselekvés? Átkozott OCD! Az én beteges kényszereim nem tudnak tragédiát előidézni – ismételgeti magának, hátha egyszer el is hiszi.
De… mi van, ha mégis? Mi történik, ha egy igazi átoknak köszönhetően minden valóban bekövetkezik, amitől retteg? Lehet, hogy éppen ez lesz a kiút a félelmek útvesztőjéből? Okkultizmus és mágia, bűn és önfeláldozás, pszichiátria és börtön – Brúnónak sok mindennel kell szembesülnie ahhoz, hogy lassan elfogadja: nem az ő kényszercselekvésein múlik, mi fog történni. De hogy ebből a felismerésből az őrület vagy a gyógyulás felé visz-e az út, az már csak rajta múlik.

 – […] Ha a jövőre koncentrálsz, és azon agyalsz, ami felett nincs kontrollod, elveszíted a jelen pillanatot.

Az OCD, vagy rögeszmés kényszerbetegség egy olyan pszichés betegség, mely mellé gyakran társul pánikbetegség és depresszió is, hiszen leginkább a benne szenvedők életét keseríti meg. Mikor a kényszerbeteg szembetalálja magát cselekedeteinek és azok indíttatásainak abszurditásával, az lelkileg nagyon megterhelő tud lenni, főként, hogy még tisztában is van azzal, hogy ezek a mániás, kényszeres tevékenységek abszolút irracionálisak és értelmetlenek - egy ilyen kényszerképzetek és -cselekedetek által uralt személy életéről kaphatunk hiteles képet ebben a kötetben, láthatunk bele gondolataiba és érzéseibe, az előtte álló nehézségeket és kihívásokat pedig vele együtt igyekszünk legyőzni...

Brúnó karaktere abszolút emberközeli és valóságos volt, gyorsan közel került hozzám, állapotához való időnkénti szarkasztikus hozzáállásával pedig gyakran csalt őszinte mosolyt az arcomra. Belső vívódásai, lelki fáradtsága  maximálisan hiteles volt; ahogy a történet során végbement fejlődése is.

A történet több szálon és idősíkon fut, melyekben több szemszöget és nézőpontot is felvonultat a szerző; miközben a fejezetek írói stílusa is különbözött szerintem kicsit egymástól, ami számomra különlegesebbé és gördülékenyebbé is tette az olvasást - a spirituális-mágikus szálat sokkal irodalmibbnak éreztem; Brúnó gondolatai és élete pedig abszolút valósághű, realisztikus, mégsem túl tudományos vagy száraz megközelítést és leírásokat kapott. A karakterek jól összerakottak és emberiek, az alaptörténet jól kidolgozott, a fantasztikum és a pszichológia tökéletes egyensúlyban vannak, az időbeli ugrások és szereplők közötti váltás zökkenőmentes, a cselekmény nem ül le, az események zajlanak.

 És ekkor, a saját tragédiám ellenpólusát is meglátva, tényleg belátom: bármikor bármi megtörténhet.

Összességében egy logikusan felépített, olvasmányos, humorral, öniróniával és misztikus elemekkel színesített pszichológiai-lélektani regény, mely amellett, hogy egy fontos témára és betegségre hívja fel a figyelmet, kikapcsolja az olvasót; és nagyon jól leírja azt a kilátástalanságot, reményvesztettséget, önvádat, félelmet és csalódottságot, mellyel egy kényszerbeteg nap mint nap szembesül...

Vagy teszem, amit mond, vagy megkéselnek. Vagy azért késelnek meg, mert teszem, amit mond. Remek alternatívák. Vágjunk bele!

Mindenképpen olvasni fogok még a szerzőtől!
5/5

A kötetet keressétek a Jaffa Kiadó webshopjában vagy a  Jaffa Könyvesboltjában!

Lázár Gergely klinikai szakpszichológus weboldalát pedig itt találjátok!