Recenzió: Karin Smirnoff - elmentem az öcsémhez
Jana Kippo 1.
2023-ban jelent meg a Scolar Kiadó gondozásában Karin Smirnoff: elmentem az öcsémhez c. regénye, mely a Jana Kippo-trilógia első kötete. A svéd szerző nevével először a Millennium sorozat kapcsán találkoztam, mely már régóta a kívánság- és TBR listámon szerepel - és melynek legújabb kötete: A lány, aki az ördögtől sem fél címmel április 30-án jelenik meg az Animus Kiadónál.
Az írónő egyébként hamarosan a PesText Festival vendége lesz, ahol egy beszélgetés és dedikálás keretében lesz lehetőség személyesen is találkozni vele:
2025. május 10. 19:30, Budapest, Hórom Holló
Az elmentem az öcsémhez egy nem mindennapi, különös és különleges regény, mely nem fél nyersen és kendőzetlenül a múltba tekinteni és előásni onnan az összes csontvázat, mely a kippo család szekrényéből hullik ki, egyenesen janára és öcsire...
Itt is köszönöm szépen a bizalmat és a kötetet a PesTextnek és a Scolar kiadónak!
Apa micsoda szó. Nekünk nem volt apánk. Csak a fater.
Fülszöveg
Karin Smirnoff svéd írónő első magyarul megjelent kötete a nemzetközi bestseller – a Jana Kippo-trilógia első része.
Jana visszatér, hogy meglátogassa öccsét, aki még mindig a régi családi parasztházukban él Svédország északi részén. A zord tanyavilág olyan titkokkal terhes, amelyekről senki nem beszél, a hallgatás elhomályosítja az emlékezetet, az igazság egyre inkább a homályba vész. A félrenézés közösségébe érkezik meg Jana, aki feltépi a régi sebeket, és ezzel egy olyan pusztító örvényt indít el, ami aligha kecsegtet a megváltás reményével.
Az Elmentem az öcsémhez mélyfekete színekkel festett és erőszakkal átitatott északi noir a bántalmazásról, traumákról, szerelemről, cinkosságról és a múlttal való szembenézésről. Egy otthon nélküli hazatérés története. A megbocsátás története.
A rendhagyó nyelvezetű és szerkesztésű regény már az első oldalon rabul ejt és sokáig nem ereszt.
Ez vérfertőzés basszameg.
Üdv a kippo családban mondtam.
A fülszöveg és a molyos címkék már előrevetítik, hogy nem egy könnyed vagy épp vidám könyvet tart a kezében az olvasó; de őszintén megmondom, nem számítottam rá, hogy ennyire mély hatással lesz rám janakippo története; hogy egy ennyire egyedi és szokatlan írásmódot már néhány oldal után ilyen könnyedén megszokok és megkedvelek - ahogy arra sem, hogy nagy eséllyel indul nálam 2025-ben az Év Könyve címért!
A kötetben abszolút nincsenek vesszők, kizárólag kijelentő mondatokkal találkozhatunk, a tulajdonnevek kisbetűvel és egybeírva jelennek meg, nincsenek dialógusok csak leírt párbeszédek - ez a sajátos kifejezésmód pedig számomra még közelebb hozta jana lelkivilágát, traumáit, érzéseit és fájdalmát; valahogy elmélyítette bennem azt az érzést, mintha tényleg a gondolataiban járnék, mintha egy igaz történetet követnék nyomon, mintha jana külön nekem mesélné el viszontagságos életét, jelenét és múltját, mintha bizalmába fogadna és szó szerint kiömlene belőle ez a "vallomás"; bennem pedig napról napra jobban visszhangzik ez a történet és biztos vagyok benne, hogy még jó ideig velem is marad...
Mea culpa.
Jana karaktere valós. Annyira valós, hogy elgondolkozol rajta, tényleg egy fiktív történetet olvasol-e. Traumája, fájdalma, hibái, vágyai, megküzdései, őszintesége és nyersesége a bőröd alá kúszik, a gondolataidra telepszik és egyszerűen nem szabadulsz Tőle, míg minden választ meg nem kapsz a kérdéseidre vagy minden titkot és borzalmat meg nem ismersz vele és a múltjával kapcsolatban.
A történéseket két idősíkot összemosva ismerhetjük meg, melyben a múlt emlékei és a jelen eseményei váltják egymást, egyfajta ok-okozati összefüggéseket megjelenítve az olvasó számára jana személyiségét és/vagy döntéseit illetően. A feszített tempójú és különleges írásmódnak hála ezek a váltások nem csapongóak vagy zavaróak; az alaptörténet sajnos reális és létező, a cselekmény logikusan és hitelesen felépített, a szereplők valóságosak, a rövid fejezetek még inkább visznek előre az olvasásban - Patat Bence előtt pedig emelem kalapom!
Nehéz elveszíteni valamit ami soha nem volt a miénk.
A regény légköre a noir irodalomhoz hűen sötét és nyomasztó; melyben központi szerepe van a családon belüli erőszaknak, a fizikai és szóbeli bántalmazásnak, az abúzusnak, az alkoholizmusnak és függőségeknek, a szexuális- és gyermekbántalmazásnak, az öröklött családmintáknak, a traumatizált gyermekkor hatásainak, a mentális problémáknak és a társadalomnak is, mert: Bűnösök közt vétkes aki néma...
Mindenképpen folytatni fogom a trilógiát!
Kedvenc lett!
5/5
A trilógiát többek közt beszerezhetitek itt a Scolar Kiadó oldalán!